Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürümüz Basınla Bir Araya Geldi

Mardin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü faaliyet ve çalışmalarını değerlendirme toplantısında Mardin`de görev yapan yerel ve ulusal basının temsilcileriyle sabah kahvaltısında bir araya geldi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk’ün katılımıyla gerçekleşen toplantıda kurumun bu güne kadar Mardin’de ve faaliyet gösteren diğer ilçelerde gerçekleştirmiş olan çalışmalarla ilgili genel bir değerlendirme yapıldı.  Toplantıda kurumun çalışmaları ve devam eden projeleri hakkında bilgi veren İl Müdürü Yardımcısı Mahmut Batur, “Kurumuza bağlı 7 kuruluş bulunmakta. Kuruma bağlı olarak 352 çalışanımız bulunuyor. Kurumumuza bağlı olan 7 kuruluşundan 2’si gündüzlü kuruluş biri Artuklu Sosyal Hizmet Merkezi, Kızıltepe Sosyal Hizmet Merkezi bunlar evde bakım, sosyal ekonomik destek, Kadına şiddet, Kadına istismar gibi ana hizmet modellerimizi yürütmektedir” dedi.

 

“722 hanenin zararı tespit edildi”

 

Kurumun yatırımları ile ilgili bilgiler aktaran Batur, “Kızıltepe Sosyal Hizmet Merkezi şuan çalışıyor ama binası kiralık şuan merkezimizin yeni binasının inşası sürüyor. Midyat’ta aynı şekilde projemizin inşası devam ediyor bunları Ocak ayında açmayı planlıyoruz. Mardin ve ilçelerimizde Engellilere evde bakım,  Sosyal ekonomik destek,  Danışma rehberi, Koruyucu aile, Evlat edindirme, Özel kreş gündüz bakım evleri, Çocuk kulübü, Şehit yakınlarına ve Gazi ailelerine hizmet, Eğitim ve danışmanlık, Doğum yardımı gibi hizmetlerimiz bulunmaktadır. Nusaybin’de başlayan sokağa çıkma yasağının ilk günü itibariyle kurum olarak bütün elemanlarımızı sahaya sürerek hem psikolojik hemde yardım konularından yardımcı olduk. Çalışmalar neticesinde yaklaşık olarak 13 bin aileye ulaşarak her türlü desteği sağladık.  Nusaybin’de sahada çalışmalarımız kesintisiz olarak devam ediyor. Göç ederek Cizre, İdil ve Nusaybin’den Mardin’e gelen 300 kişiyi 4 aylığına İŞKUR işbirliğiyle istihdam ettik. Nusaybin’de zarar tespit çalışmaları sürüyor.  Çalışmalar sonucunda tespit edilen 722 hanenin zararı kurum olarak gerekli bilgiler alındıktan sonra zararları ilgili kurumlara iletildi. Madde bağımlığına ilişkin 268 eğitim semineri verildi. 10 bin 695 anneye doğum yardımı yapıldı.  36 çocuğun evlat edinilmesi sağlandı.  Nusaybin ve Artuklu´da göç eden ailelere ilişkin anket çalışması yapıldı.  Nusaybin´de zarar tespit çalışmaları yapıldı. Nusaybin´de bulunan ailelere 5. 706 878 TL yardım yapıldı. Nusaybin’de Dul, Engelli ve Yetim maaşları askında bunların askıda olması vatandaşların gelir kapılarının kapanması demek. Bunların tekrar sağlanması için çalışmalarımıza hız verdik burada birçok işimizi askıya aldık. Önemli olan Nusaybin’in toparlanması eski düzene girmesidir” ifadelerini kullandı.

 

“Vatandaşım mağdurken elimizi taşın altına koymamız gerekirdi”

 

Kurumun çalışmalarının aralıksız olarak sürdüğünü belirten İl Müdürü Hüsnü Bengin Efetürk ise, “Nusaybin operasyonu vatandaşı yormuştur ama biz bürokratları daha çok yordu. Başta valiliğimizle olmak üzere çok koordineli çalıştık. Çünkü 52 bin insan yer değiştirdi. ‘Operasyonlar tam sona erdi’ dedik, 15 Temmuz darbe girişimi oldu. Bu da bizi yordu çünkü bizim içimize sızan hain odaklar bizim kurumumuzda da vardı. Ama biz önceden tedbirimizi almıştık. Biz buna hazırlıklıydık. Onları da kendi içimizde bertaraf ettik. Gece geç saatlere kadar meydanlardaydı, sabah da işimizin başındaydık. Çünkü biz ülkemizi seviyoruz. bizim gidecek başka bir yerimiz yok. Kurum olarak girmediğimiz bir alan yok. Operasyon zamanında Sosyal ekonomik destek vererek risk aldık çünkü vatandaşım orada mağdurken bizim burada elimizin altına koymamız gerekirdi. Kanun ne yetki veriyorsa bunu sonuna kadar kullandık. Hükümetin ve Bakanlığın yaptığı bu program kapsamında 5 Milyon 706 bin lira gibi bir para dağıtıldı bunu bazı kesimler desteği Birleşmiş Milletlerin ve Belediyenin dağıttığı şeklinde söylentiler çıkardı. Bu parayı ne Birleşmiş Milletler ne Belediye dağıttı bu para Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın talimatıyla geldi ve Valimizin talimatıyla bu paralar ödendi. Nusaybin’deki operasyon zamanda evde bakım hizmeti alan vatandaşlarımızın adres değişikliği nedeniyle mağduriyet yaşanmaması için çalışmalar yaptık” şeklinde konuştu.

Toplantı basın mensuplarının sorularının yanıtlanmasıyla son buldu